Kort beskrivning
Upphandling av mejeriprodukter.
Upphandlande myndigheter är Växjö, Alvesta, Lessebo, Tingsryd, Älmhult, Ljungby, Markaryd och Uppvidinge kommuner samt Växjö Pastorat.
Upphandlingen innefattar följande produktgrupper; 1. Mjölk, 2. Yoghurt, 3. Filmjölk, 4. Grädde, 5. Creme Fraiche m.m., 6. Cottage cheese m.m., 7. Smör och matfett, 8. Övrigt.
Ekonomisk kapacitet:
2. F-skatt,