442064-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Plantskoleväxter och perenner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Strängnäs.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Strängnäs kommun inbjuder er att lämna anbud avseende ramavtal för leverans av plantskoleväxter och perenner.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121000 Trädgårdsväxter, 03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar, 03451000 Växter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Leverans i Spring ring, Air pot och/eller Root Control bag.