Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Preanalytisk Automation.
Referensnummer: 17/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
För att minimera preanalytiska fel på prover som kommer till laboratoriet önskar Landstinget i Kalmar län upphandla ett fabriksnytt fristående preanalysinstrument med både bulk- och manuell inmatning.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38432000 Analysapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen