442116-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Vattenreningsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
RO(reverse osmosis)-anläggning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser RO(reverse osmosis)-anläggning till Region Halland.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen genomförs under förutsättning att nödvändiga beslut fattas.
Upphandlingen syftar till upprättandet av ett avtal mellan Region Halland och anbudsgivaren avseende två (2) RO-anläggningar. Omfattning och specifikation av uppdraget specificeras och skall utföras enligt kravspecifikationen och upphandlingskontraktet. Upphandlingen omfattar även:
— dokumentation för handhavande samt teknisk dokumentation,
— utbildning av användare och tekniker,
— option på fullserviceavtal efter utrustningens garantitid.
En RO-anläggning kommer att installeras i Halmstad och en i Varberg. Dessa installationer kan inte göras samtidigt. Installationen i Halmstad är mest tidskritisk och beräknas vara avslutad i september 2017. Installationen i Varberg är ännu inte tidsplanerad och måste stämmas av med verksamheten och fastighetsägaren.
Produkter:
Upphandlingen omfattar Region Hallands behov av följande produkter:
RO-Anläggning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
42912330 Vattenreningsutrustning, 42910000 Destillations-, filtrerings- eller rektifikationsapparater, 45232430 Vattenrening
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner