442142-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Språktolktjänst kopplat till 1177
Referensnummer: 21/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser språktolktjänst kopplat till 1177, Västra Götalandsregionens verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Genom denna upphandling avser TFV att avtala en leverantör för att utföra språktolktjänster som
är kopplade till 1177 Vårdguiden på telefon. Målgruppen för språktolktjänsterna är människor med bristande kunskaper i svenska språket som via telefon vänder sig till 1177 i Västra Götaland. Utföraren som upphandlas ska via telefontolk medverka till att effektivt överbrygga språkförbistringar i samtalen genom att tillse att tolkbehövande som använder vårdguiden kommer i direktkontakt med en tolk med rätt förutsättningar.