442232-2025 - Resultat
Sverige – Sakkunnig juridisk hjälp – Upphandling av juridiska tjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av juridiska tjänster
BeskrivningSvenska kraftnät förstärker och bygger ut transmissionsnätet i stora delar av Sverige för att öka kapaciteten i linje med den energipolitiska målsättningen. Därmed ökar även takten på investeringarna och det ställs höga krav på effektiva processer parallellt med en korrekt hantering av komplex lagstiftning. Det finns därför ett stort behov av externa juridiska tjänster kopplade till Svenska kraftnäts verksamhet, i form av rådgivning, rättsutredning, upprättande och granskning av avtalshandlingar och andra dokument, förhandling, tvistlösning, processföring och utbildning mm. Svenska kraftnät har valt att paketera behoven i tre olika ramavtalsområden. Leverantör har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera ramavtalsområden och ett visst antal leverantörer kommer att tilldelas ramavtal inom respektive område.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelFullserivce
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99337:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster, 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79112000 Juridisk representation, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelEntreprenad
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99337:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelMiljö och Fastighet
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99337:Lot:3