442351-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renhållning
Referensnummer: D.nr: 2021/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun genomför en reserverad upphandling gällande renhållning.
Upphandlingen omfattar renhållning i form av bland annat bortplockning av skräp och byte av soppåsar på angivna allmänna utomhusytor, städ av allmänna toaletter och rensning av anslagstavlor. Stora delar av uppdragen är tidsbestämda och debiteras därefter enligt uppdragsbeskrivning. Till detta tillkommer renhållning på avrop vid utökat behov så som vid evenemang och oförutsedda händelser.
En reserverad upphandling, innebär att anbudsgivaren måste vara en leverantör vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Renhållning främst i centrala delar av Vänersborg i form av bland annat bortplockning av skräp och byte av soppåsar på angivna allmänna utomhusytor, städ av allmänna toaletter och rensning av anslagstavlor.
Kontrakt är reserverade för leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsvariation eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
Omfattning
Vänersborgs kommun genomför en reserverad upphandling gällande Centrumrenhållning.
Enligt politiskt uppsatta mål reserverar upphandlande myndighet kontrakt till leverantörer vars främsta syfte är att verka för att personer som har svårigheter att nå ut på reguljär arbetsmarknad ges möjlighet till sysselsättning. Detta som ett sätt att stärka dem i deras strävan att erhålla tillsvidareanställning.
En reserverad upphandling, innebär att anbudsgivaren måste vara en leverantör vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden. För mer info om vad en reserverad upphandling innebär, vänligen besök upphandlingsmyndighetens webbsida:https://www.upphandlingsmyndigheten.se/regler-och-lagstiftning/hallbarhet-i-upphandlingsreglerna/regler-om-reserverad-upphandling/
Utöver de fast angivna timmarna är volymer endast uppskattade och baseras på tidigare års statistik. Leverantör ska leverera verkligt behov, vilket kan avvika från angivna behov.
Under 2020 uppgick värdet av renhållningstjänsterna som upphandlas cirka 2 000 000 SEK.