442440-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rotarbeten Skiftinge grundskola, Eskilstuna
Referensnummer: 18/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Skede 1: Projekteringsskede av system- och bygglovshandlingar
Skede 2: Projektering av bygghandlingar. Byggproduktionsskede
Grundskolan ska renoveras och moderniseras helt invändigt. Nya fönster, dörrar och glaspartier ska monteras. Samtliga installationer byts ut inkl ställverk, UC och fläktagg m.m. Yttertak bytes. Befintligt storkök ska rivas och byggas nytt. Skolgården ska upprustas och anpassas enligt regler och verksamhetskrav. Arbetet kommer att delas in i etapper pga verksamhet under projekttiden
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421132 Montering av fönster, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen