442445-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Åmål: Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdsprodukter, papper och plast
Referensnummer: UH-2019-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Dalslandskommunerna och Säffle hälsar er välkomna att bjuda på denna upphandling av städkemikalier, städprodukter, hygienartiklar, förpackningsmaterial samt papper och plast. Vi kommer att se vår leverantör som viktig samarbetspartner varför vi i anbudet lagt in två årliga träffar då vi möts, diskuterar och utvecklar samarbetet kring avtalet. Vår ambition är att värna om miljön och minska miljöpåverkan i så stor utsträckning som möjligt. Upphandlingsvolym/år är totalt för 6 kommuner ca SEK 6 500 000. Volymuppgifter baseras på tillgänglig statistik och uppskattning och kan inte garanteras. Leverantören ska leverera det faktiska behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
För in totalsumman från excelarkets respektive flik 1.1 - 1.6
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39800000 Rengörings- och polermedel, 33700000 Hygienartiklar, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33772000 Förbrukningsvaror av papper, 33741100 Handrengöringsmedel, 18424300 Engångshandskar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För in totalsumman från excelarkets flik 2.0
Del nr: 2