44245-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Konstgräs
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av konstgräsplaner (11-manna) - totalentreprenad.
Referensnummer: KLF2020/1501
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39293300 Konstgräs
II.1.4.
Kort beskrivning
Nu genomför Luleå kommuns Inköp på uppdrag av Kultur- och fritidsförvaltningen en ramavtalsupphandling avseende totalentreprenad för utbyte av konstgräs på befintlig konstgräsplaner, inklusive rivning, bortforsling och destruering av befintligt konstgräs.
Beslut i Kultur- och fritidsnämnden 2020-08-26.
Uppskattat värde 9 000 000 kr värdet är beräknat på att byta på en anläggning, upphandlingen ska omfatta ca 3 byten (1/år under 2021, 2022 och 2023)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39293300 Konstgräs, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen