Officiellt namn: Uppsala kommun Nationellt registreringsnummer: 212000-3005 Postadress: Kommunledningskontoret Ort: Uppsala Postnummer: SE-753 75 Land: Sverige Kontaktperson: Upphandling och Inköp Att: Carl-Göran Bergstrand E-post:carl-goran.bergstrand@uppsala.se
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Skolskjutstransporter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala.
Nuts-kodSE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtal avseende i huvudsak schemalagda persontransporter. Skolskjutstransporter för elever med funktionshinder samt därutöver andra förskole-/skolbarn, som är berättigade till skolskjuts.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34114300 Färdtjänstfordon
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 60 000 000 SEK
exkl. moms