44249-2018 - ResultatSverige-Malmö: Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling av Stagehands, montörer, transport och arbetsledare till Gatukontorets arrangemang
Referensnummer: 17/220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av nedanstående tjänster till Gatukontorets arrangemang:
1. Stagehands
2. Montörer
3. Montörer med liftkompetens,
4. Montörer med snickerikompetens
5. Transporttjänster
5a. Transporter med lätt lastbild
5b.Transporter med personbil
5c. Transporter med personbil med släp
6. Arbetsledare
Arrangemangen består av uppdrag som kräver kompetens inom området, kortare och längre uppdrag samt uppdrag med lång och kort inställelsetid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79953000 Festivalarrangemang, 79954000 Festarrangemang, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen