442507-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kravutbildningar för utearbeten
Referensnummer: Ks 759/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett flertal utbildningar för kommunala utomhusarbeten, däribland liftutbildningar, heta arbeten, fallskydd, truckutbildning, motorsågs- och röjsågsutbildning
Örebro kommun bjuder härmed in potentiella leverantörer till att lämna anbud avseende kravutbildningar för utearbeten.
Avtalen gäller i 4 år från tidigast september månad 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79632000 Utbildning av personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Avtalen gäller i 4 år från tidigast september månad 2023. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. UM äger ensidig rätt att, tidigast efter 1 år, säga upp avtalet med minst 6 månaders varsel.
Vi ser fram emot ert anbud!
Upphandlingens omfattning och anbudsområden
Upphandlingen avser ramavtal för ett antal utbildningstjänster, vilka i upphandlingen delas upp i olika anbudsområden. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden och varje anbudsområde kommer att utvärderas och tilldelas separat, med möjlighet till flera vinnare inom varje anbudsområde. Anbudsområdena utgörs av följande utbildningstjänster:
Anbudsområde
Utbildningstjänster
A
* Fallskyddsutbildning* Liftförarutbildning* BAS-P och BAS-U* Truckförarutbildning * Kranutbildning, över 18 ton* Utbildning och Validering Hjullastare godshantering + anläggning* Utbildning och Validering fordonsmonterad kran
B
* Motorsågsutbildning (A, AB samt E)* Röjsågsutbildning (RA-RB)
C
* APV (steg 1.1-1.3 samt 2.2)* Heta arbeten
D
* YKB samt repetition* ADR Styckegods Grund samt repetition* ADR 1.3 samt repetition
E
* Skydds- och Säkerhetsledare - Grund* Skydds- och Säkerhetsledare - Årlig repetition
F
* ESA 19 Fackkunnig - Grund samt repetition* ESA Instruerad person* EBR
G
* Schakta säkert* Kvartsdamm
H
* Klottersanering inkl. höga tryck
Avropande verksamheter inom kommunen är främst Tekniska förvaltningen, men även Kultur och fritid och Verksamhet arbetsmarknad. Också andra verksamheter inom kommunen kan avropa utbildningstjänster.
Uppskattade volymer i form av antal utbildningstillfällen för respektive utbildningstyp framgår av prismatriserna för respektive utbildningstjänst i kapitlet Kravspecifikation. Angivna volymer är baserade på hur beställarens behov sett ut historiskt, samt gjorda uppskattningar. Behovet kan dock variera över tid och någon volymgaranti kan därför inte lämnas, utan angivna siffror är endast att se som riktvärden.