See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bildtelefoni.net
Beskrivning: Med anledning av pågående överprövning av upphandlingen av tjänsten Bildtelefoni.net (dnr 25-535) har PTS för avsikt att ingå ett avtal om täckningsköp med; Evantia Oy med organisationsnummer 22752289. Avtalet börjar löpa from den tidpunkt det befintliga avtalet löper ut, den 31 augusti 2026, och löper därefter i tre månader. Om avtal inom ramen för den annonserade upphandlingen (dnr 25-535) ingås under denna period, upphör detta avtal automatiskt i förtid. Det förtida upphörandet sker i så fall vid utgången av den kalendermånad som infaller närmast efter en (1) månad från den tidpunkt då avtalet inom den annonserade upphandlingen (dnr 25-535) ingicks. Syftet är att säkerställa att tjänsten kan upprätthållas under den pågående överprövningen. Tjänsten är absolut nödvändig. Skulle tjänsten stängas ner, på grund av att aktuell direktupphandling inte kan genomföras, drabbar det tjänstens teckenspråkiga användare på ett mycket allvarligt sätt. Tjänsten är samhällsviktig och nödvändig för att säkerställa tillgång till samtalsförmedlande funktioner för personer som kommunicerar via svenskt teckenspråk. Ett avbrott i tjänsten skulle innebära att användare förlorar möjligheten att kommunicera med centrala samhällsfunktioner via teckenspråkstolk. Tjänsten används bland annat för att ringa till: 112 – nödsituationer med fara för liv, egendom eller miljö, 1177 – rådgivning med sjuksköterska och hänvisning inom vården vid sjukdom, 113 13 – få eller lämna information vid större olyckor eller kriser och 114 14 – kontakt med polisen för att göra en anmälan eller lämna tips och upplysningar. Det saknas förutsättningar att genomföra det aktuella täckningsköpet inom de tidsramar som följer av ett annonserat förfarande. Brådskan föreligger till följd av den förevarande överprövningen samt omständigheterna i övrigt kopplat till upphandlingens genomförande. Upphandlingsarbetet kopplat till den överprövade upphandlingen påbörjades redan under augusti 2024.
Intern identifierare: 26-9597
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64000000 Post- och telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000