442643-2022 - PlaneringSverige-Örebro: Tillhandahållande av programvara
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss Verksamhetssystem för Social välfärd
Referensnummer: Sov 404/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med den externa remissen
Syftet med den extern remissen är att ge Örebro kommun information i förberedelserna med att skapa ett tydligt, transparent och proportionerligt upphandlingsunderlag genom att ta tillvara på branschens erfarenheter, kunskaper och framtidsvisioner. Detta är även leverantörernas tillfälle att lyfta frågor och synpunkter de anser är av vikt för att en upphandling ska få ett bra resultat.
Leverantörerna får tycka till om ett utkast av kravspecifikationerna, i syfte att kunna ta emot förslag på förbättringar, om krav och villkor är ändamålsenliga, om någonting är felaktigt samt om någonting är otydligt och om någon information saknas.
Därtill önskar Örebro kommun synpunkter från marknaden på föreslagen prismodell samt svar på några frågeställningar.
Alla synpunkter är värdefulla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311100 Dokumenthanteringssystem, 48610000 Databassystem, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Extern remiss