442652-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Lagerhantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sänghantering – Länsupphandling.
Referensnummer: U-100-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79991000 Lagerhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande tjänsten sänghantering för Kommunal hjälpmedelssamverkan (KHS) i Kalmar län.
Entreprenadens omfattning:
Sänghantering,
Utrustning,
Lagerhållning,
Leverans och hämtning,
Rekonditionering,
Service och reparationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50800000 Diverse reparationer och underhåll, 50850000 Reparation och underhåll av möbler, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling i samverkan:
KHS – Kommunal hjälpmedelssamverkan i Kalmar län. Tolv kommuner samverkar genom en gemensam nämnd för att tillhandahålla hjälpmedelsservice i de berörda kommunerna.
KHS uppgift är att genomföra upphandling, inköp, lagerhållning, teknisk service, rådgivning och utprovning, recirkulation, distribution, utveckling, information, ekonomisk redoviskning, IT-stöd samt sortimentsarbet rörande tekniska hjälpmedel. Centralerna är placerade i Kalmar och Västervik.
Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling genom KHS och administeraras av Inköpscentralen, Västerviks kommun genom fullmakt. Ramavtalet ska kunna nyttjas av beställarnas samtliga enheter.
10 av kommunerna i Kalmar län, har beslutat att gemensamt göra en upphandling av sänghantering.
Beskrivning av tjänsten:
Reglerbara sängar som Hjälpmedel.
Säng, reglerbar i höjd och/eller med reglerbar sängbotten är i många fall en förutsättning för att en person med uttalat funktionshinder ska kunna fungera i eget boende. Funktionshindret kan vara av den omfattningen att personen inte självständigt kan ändra läge i sängen, komma upp till sittande eller lägga sig ned. En höjdreglerbar säng kan vara förutsättningen för att person ska kunna klara förflyttning till och från säng. Personer med svår värk eller med stora andnings- och hjärtproblem kan få avsevärd lindring i en säng med reglerbar botten. En reglerbar säng är även ofta en förutsättning för att den som vårdar den funktionshindrade ska kunna ge en god omvårdnad utan onödig påfrestning för vare sig den vårdade eller för vårdaren. I det sistnämnda fallet kan man säga att sängen i första hand är ett arbetstekniskt redskap för vårdaren men den ger även en behagligare situation för vårdtagaren. Sängbehovet inom kommunal Hälso- och sjukvård är idag stort. Vårdtiderna vid sjukhusen är numera korta och patienter skrivs ut för fortsatt rehabilitering och/eller habilitering i eget boende. Institutionsboende ersätts med nya boendeformer, t.ex. gruppboende som räknas som egna boenden och som därmed måste individanpassas även vad beträffar utrustning som säng. Många svårt sjuka, sjuka i livets slutskede, skrivs också ut för att få vara hemma sina sista dagar. För att klara dessa situationer på ett för alla drägligt och värdigt sätt krävs en mycket väl fungerande sängförsörjning/hantering. Det krävs väl fungerande rutiner och system för uppdraget. Samarbetet mellan den som förskriver sängen och den som står för hanteringen av densamma måste fungera smidigt och på ett förtroendefullt sätt. Sängdistributören måste vara väl införstådd med vad det innebär att leverera, hämta och serva sängar till personer som ovan beskrivits, många situationer kan vara mycket känsliga och sekretesslagstiftningen gäller. Vi utgår ifrån att utföraren följer Kalmar kommuns kvalitetspolicy:
”Vi möter dig med respekt och engagemang. Vi finns här för dig!”.