Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänsteentreprenader yttre skötsel Östersund Söder respektive Norr
Referensnummer: 21/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaderna omfattar yttre skötsel och tillsyn av mark samt byggnader.
Omfattning i detalj framgår av upphandlingsdokument.
UF1 ALLMÄN ORIENTERING
Entreprenaden omfattar yttre skötsel såsom snöröjning och halkbekämpning av hårdgjorda ytor samt skötsel av utemiljön vid bostäder, äldreboenden m.m. som ägs eller förvaltas av Östersundshem. Entreprenadens omfattning framgår av under UF.3.2..2 angivna handlingar i upphandlingsdokumentet. Utemiljön / Snöröjning Skötselytor framgår av K1 Omfattning. Utförande av skötseln ska ske enligt i kontraktet ingående bilagor. Variationer kan förekomma mellan åren beroende på t ex ändrad skötselinriktning eller inköp/försäljning av fastigheter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej