Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringsverktyg med Saas-drift
Referensnummer: UHN.2021.100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av nytt rekryteringsverktyg drift saas-tjänst (Software as a service).
Målsättningen är att strukturen och utseendet ska se likartad ut och följa kommunens grafiska profil.
Det är av stor vikt att rekryteringsverktyg är användarvänligt för såväl vår personal som för de kandidater som söker arbete hos oss. Verktyget ska vara flexibelt, konfigurerbart, ha en god support och vara anpassningsbar utifrån användarens Device.
För kommunen som användare ska det vara enkelt och smidigt att använda, där rekryteringsverktyget ska göra en stor del av arbetet, i arbetet att hitta rätt kandidat bland de sökande.
Som systemägare i systemet ska denna enkelt kunna dela ut behörigheter till administratörer och chefer som ska genomföra rekryteringar. Dessa behörigheter ska gå att begränsa såväl till avdelning som enskilda platsannonser alternativt i tidsfrist.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79600000 Rekryteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Löpande saas-leverans av system för rekrytering med avtalstid om 48+48 månader
Införandet ska ske under 2021/2022 med driftstart senast 1 mars 2022.