Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
WBAB – Omhändertagande av brännbart avfall.
Referensnummer: 2017-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
WessmanBarken Vatten & Återvinning AB avser att upphandla omhändertagande, behandling och förbränning, inklusive transport av utsorterat brännbart avfall/grov avfall från hushåll, återvinningscentral (ÅVC) och verksamheter inom Ludvika kommun.
Fraktioner:
1. Hushållsavfall,
2. Grov avfall från ÅVC,
3. Brännbart överstort.
Samtliga fraktioner inklusive borttransport.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90512000 Avfallstransport, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen