442722-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Aneby: Uthyrning eller försäljning av byggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anpassad lokal till snickeriutbildning Aneby.
Referensnummer: KS 2017-638
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av hyreskontrakt.
Inbjudan:
Aneby kommun bjuder in till anbudslämnande avseende lokal till snickeriutbildning.
Orientering:
Aneby kommun kommer under 2018–19, med start februari 2018, bedriva utbildningsverksamhet för unga utanför arbetsmarknaden.
Lokalen avser yta om ca. 600 m².
Projektet har en budget vilken medger en månadshyra på 91 000 SEK, avser lokal inklusive all anpassning och övriga kostnader.
Aneby kommun avser hyra lokalen i 26 månader i ett första läge, med möjlighet till förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad, 80410000 Diverse skoltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av hyreskontrakt, lokaler anpassade till snickeriutbildning för personer utanför arbetsmarknaden. Upphandlingen avser lokaler för undervisning, enklare matsal, anpassade toaletter och dusch, snickeriverksamhetssal inklusive maskinpark.
Upphandlande myndigheter:
Aneby kommun org.nr: 212000-0498.
Aneby kommun benämns i förekommande fall som upphandlande myndigheten (UM) i upphandlingsdokumenten.
Aneby kommun kommer under 2018-19, med start februari 2018, bedriva utbildningsverksamhet för unga utanför arbetsmarknaden. Utbildningsverksamheten är en del i ett samverkansprojekt mellan Aneby och Tranås kommuner, Region Jönköping Folkhälsa och Sjukvård samt Arbetsförmedlingen. Projektet finansieras till större delen genom Svenska ESF-rådet. Målgrupp för projektet är ungdomar och unga vuxna i ålder 16-24 år. Ytterligare information om projektet återfinnes i Bilaga 1 Förändringsteori samt Bilaga 2 Arbete för unga i Aneby, den senare utgör ansökan till Svenska ESF-rådet och inkluderar en omfattande beskrivning av projektet.
Omfattning:
Upphandling av hyresavtal avseende färdigställd, kundanpassad lokal med full funktion vid inflyttningsdatum. Lokalen ska vara anpassad i enlighet med krav i förfrågningsunderlaget, med maskinpark, ventillation, lunchrum, WC, lektionssal m.m.
Lokalen avser yta om ca. 600 m² inkluderande en (1) verkstadssal, en (1) lektionssal, ett (1) lunchrum, två (2) omklädningsrum, två (2) WC varav en (1) anpassad (RWC).
Avtalsperiod:
Avtalet gäller från och med 15.1.2018 till och med 14.3.2020, med möjlighet till förlängning med ett (1) år i taget på köparens begäran.