442732-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alvesta: Bensin
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel - stationstankning
Referensnummer: 18/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09132000 Bensin
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndigheter är Alvesta kommun, Alvesta Energi AB, Alvesta Elnät AB, AllboHus Fastighets AB samt Alvesta Renhållnings AB.
Beskrivning av tjänsten
Upphandlingens syfte är att tillhandahålla det huvudsakliga behovet av drivmedel såsom:BiogasHVOEtanol/E85 BensinDiesel
Alvesta kommun förbinder sig inte vid några garanterade mängder.
Företagskort ska kunna tillhandahållas.
Om anbudsgivaren har fattat ett beslut om att tillhandahålla/utöka med HVO, E85 eller Biogas på en station som under anbudstiden inte har det, ska bevis medsändas i anbudet och ingår därefter i utvärderingen.
Avtalstid
Avtalet beräknas träda i kraft 1.4.2019 t.o.m. 31.3.2021 med möjlighet till två års förlängning, ett år i taget, till och med 31.3.2023. Avtal förlängs per automatik om inte uppsägning skriftligen meddelats leverantören senast sex månader före avtalsperiodens utgång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09100000 Bränslen, 09132300 Etanolbensin, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen