442754-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skydds- och arbetskläder för sjögående-, hantverks- och verkstadspersonal
Referensnummer: 18-04296
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket genomför en upphandling som omfattar skydds- och arbetskläder exklusive sjötjänstjacka till Sjöfartsverkets personal inom olika verksamheter och yrkeskategorier såsom exempel: lotsning, båtmantjänst, rederitjänster, isbrytning, bygg- och teknikertjänster m.fl.. Upphandlingen är uppdelad på två anbudsområden. Anbudsområde A. Arbetskläder och Anbudsområde B. Skyddskläder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18114000 Heltäckande överdragskläder, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18143000 Skyddskläder, 18200000 Ytterkläder, 18220000 Impregnerade kläder, 18221000 Regnkläder, 18310000 Underkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen