442795-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Helikoptrar, flygplan, rymdfarkoster och andra motordrivna luftfartyg – Drone with hyperspectral camera
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDrone with hyperspectral camera
BeskrivningThe aim of this procurement is a State-of-the-art hyperspectral drone system integrating VNIR, SWIR, and LiDAR sensors, co-aligned for simultaneous data acquisition. This advanced system will provide a transformative platform for high-resolution monitoring of forest stress, enabling precise assessment of tree physiological status and early detection of environmental impacts.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34710000 Helikoptrar, flygplan, rymdfarkoster och andra motordrivna luftfartyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115720:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38650000 Fotoutrustning