442857-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilevel - andningshjälpmedel
Referensnummer: UC-2017-399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland och Region Jönköpings län upphandlar bilevel andningshjälpmedel med tillbehör.
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är för att Region Östergötland och Region Jönköpings Län avser standardisera sitt sortiment.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen