2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresvärdsupphandling Polishus i Vällingby
Beskrivning: Uppdraget består av att: - agera hyresvärd och långsiktigt förvalta polishuset i Vällingby, - genomföra upphandling av/kontraktera eventuella projektörer, - i samarbete med Polismyndigheten projektera ny-, om och/eller tillbyggnad, - genomföra en upphandling av/kontraktera byggentreprenör, och - vara byggherre under entreprenadtiden och ansvara för samtliga tillstånd inkl sive detaljplanefrågor, bygglovshandlingar samt ombesörja process för bygglov. Allt ovanstående ska ske i samråd och nära samarbete med Polismyndigheten.
Intern identifierare: A634.724/2025
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad, 70320000 Uthyrning eller försäljning av mark, 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster