442956-2020 - ResultatSverige-Malmö: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informationssamordnare till programmet Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 20/01231
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Informationssamordnare sökes till Programmet "Hållbar avloppsledning i ett växande Skåne".
Informationssamordning är ett samlande begrepp för hur information, program- och projektinformation samt produktinformation, hanteras inom programmet. Programmet befinner sig i ett tidigt förstudieskede med växande programorganisation. Mottagare är VA SYDs driftorganisation och i förekommande fall tredje part. Programmet lyder under offentlighetsprincipen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Programmet behöver stöd avseende informationssamordning samt bemannas med en informationssamordnare, vilken ska vara ett stöd till programorganisationen under programmets livscykel inom ämnesområdet informationssamordning. Genom proaktiv och väl genomtänkt informationssamordning minskar riskerna i programmet.
Informationssamordnarens uppdrag omfattar exempelvis följande arbeten:
Delta i programmets strategiska arbete
Upprätta styrande dokument inom ämnesområdet
Styra och stödja projekten och funktionerna i deras hantering av information under programmets livscykel
Samverka med programmedlemmar, mottagare och andra intressenter
Ta fram, implementera och använda metodik och verktyg för ämnesområdet
Upprätta och administrera en programportal
Administrera informationssamordningen
Skapa förståelse för programmets arbetssätt bland såväl interna som externa intressenter
Riktade utbildningar av programmedlemmar inom ämnesområdet.
Övriga frågeställningar i samband med förenämnda.
Uppdraget ska genomföras med en resurs på plats och uppdraget beräknas till en heltidsanställning under de 2-3 första åren, därefter växer uppdraget och konsulten behöver kompletteras med ytterligare resurser totalt sett 2-3 konsulter.
Ramavtalsperioden är på maximalt 8 år.
Uppdragets takvolym och takvärde bedöms vara:
Volym är max 24 000 timmar.
Värdet är max 32 000 000 kr.