442984-2017 - ResultatSverige-Söderhamn: Vattenreningskemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av fettavskiljare.
Referensnummer: Ärende 6541
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter har valt att behandla sina fettavskiljare och storköksventilation med bioteknik. Inköp Gävleborg kommer därför att upphandla denna tjänst av biologisk rening.
Obs.!
Detta är en planerad upphandling och omfattningen och tider kan förändras ända fram till upphandlingen annonseras. Eventuellt tillkommer ytterligare en beställare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24962000 Vattenreningskemikalier, 39350000 Utrustning för avloppsrening, 42520000 Ventilationsutrustning, 45232430 Vattenrening, 45252130 Utrustning till anläggning för avloppsrening, 50510000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen