442987-2017 - ResultatSverige-Gävle: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster (marknadskommunikation, grafisk och digital formgivning).
Referensnummer: 104-2017/1659
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och behov:
Lantmäteriet har behov av att komplettera egna resurser inom områdena marknadskommunikation, digital kommunikation samt layout- och originalframställning. Vi avser därför att teckna avtal med en fullservicebyrå. Om anbudsgivaren ensam inte täcker upp efterfrågade områden kan full täckning ske genom nätverk/underleverantör. Detta skall då framgå av anbud som skall omfatta efterfrågade tjänster. Avtal kommer dock att tecknas med en (1) part.
Uppdragen kan omfatta någon/några av följande tjänster. Samtliga angivna tjänster skall erbjudas och beskrivas i anbud:
kommunikationsplanering och genomförande,
utveckling av varumärke,
interna och externa kampanjer,
event,
digital kommunikation,
konceptutveckling och rådgivning,
film- och fotouppdrag,
grafisk utformning (layout och originalframställning) av trycksaker. Detta kan innefatta bildsökning/bildbeställning och att svara för kontakten med tryckeri som anvisats av Lantmäteriet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen