443124-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Finansiella konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsultstöd till systemförvaltning och riskkontroll
Referensnummer: AP4 2022/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av en eller flera leverantörer som kan bistå beställaren med konsulter som kan utföra följande tjänster:
1) Systemförvaltning och systemutveckling av Bloomberg AIM och SimCorp Dimension.
2) Systemförvaltning av finansiella portföljsystem.
3) Löpande uppföljning inom riskkontroll med stöd av Bloomberg AIM och SimCorp Dimension.
4) Systemförvaltning och systemutveckling av Ortec Pearl inklusive analys.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72240000 Systemanalys och programmering, 72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen