443153-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Taktisk ledning, styrning och kommunikation
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GPS Formatfilter.
Referensnummer: 402488-AI911555
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35712000 Taktisk ledning, styrning och kommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har flera produkter i taktisk miljö som behöver tid med olika format. Dessa produkter kan tillhöra olika informationszoner och säkerhetsklasser. Oavsiktlig spridning av positionsformat måste förhindras när tidsdata hämtas från navigationsutrustning samtidigt som oönskad konfigurering av GPS-mottagare måste undvikas.
Utöver säkerhetsaspekten finns en målbild att införande av GPS-formatfilter kan innebära att en enda militär GPS-mottagare per systemenhet (exempelvis fordon, container eller stabsplats) kan försörja alla anslutna tidskonsumenter. Upphandlingen avser utveckling, tillverkning och leverans av ett GPS-formatfilter för separation och formatkonvertering av tidsdata ur data från militär GPS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen