Uppdragsutbildning avseende specialistsjuksköterska anestesi, operation och intensivvård 60 hp.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85100000 Hälsovårdstjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragsutbildning för Skaraborgs sjukhus Skövde i form av åtta platser på Specialistsjuksköterska-anestesi, 60 högskolepoäng (hp), åtta platser på Specialistsjuksköterska-operation, 60 högskolepoäng (hp) och åtta platser på Specialistsjuksköterska-intensivvård, 60 högskolepoäng (hp) på Högskolan i Skövde vid programtillfället som planeras att starta vårterminen 2022 och avslutas höstterminen 2023. Uppdraget ska utföras till viss del med handledare från Skaraborgs sjukhus Skövde i sjukhusets lokaler.
Efter genomgången och godkänd utbildning ska deltagare erhålla utbildningsbevis om 60 högskolepoäng.