443216-2017 - ÄndringSverige-Karlstad: Tvätthantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textil- och tvättservice.
Referensnummer: UE/170094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillhandahållande av textilstock; personalkläder inklusive operationskläder samt patienttextilier.
Tvättservice av tillhandahållen textilstock och eventuella kundägda textilier.
Distribution och återhämtning av allt tvättgods.