443275-2019 - PlaneringSverige-Norrtälje: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd inom digitalisering, automation och AI, samt RPA- och AI-plattformar
Referensnummer: KS 18-2092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leveranskontrakt för plattformar för automatisering med stöd av mjukvarurobotar (RPA) och artificiell intelligens (AI) samt kvalificerade konsulttjänster för digitalisering, automatisering och artificiell intelligens.
Plattformarna ska vara molntjänster, där kommunen kan beställa automatisering per robot och artificiell intelligens per modell.
Konsulttjänsterna avser kvalificerade konsulttjänster, där konsulterna har högre utbildning och längre erfarenhet inom de områden som anges för var konsultprofil. Konsulttjänsterna omfattar hela produktlivscykeln, från idé till och med förvaltad lösning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen