443335-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Reparation och underhåll av anläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniska verkstadstjänster 2019-0543
Referensnummer: 2019-0543
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tjänster som licenssvetsning, industrimontage, maskinreparationer, verkstads- och underhållsarbeten och tillverkning av maskindetaljer. Tjänsterna utförs i projektform samt löpande under ledning av Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45259100 Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten, 45259200 Reparation och underhåll av reningsverk, 50000000 Reparation och underhåll, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 51120000 Installation av maskinteknisk utrustning, 51500000 Installation av maskiner och utrustning, 51820000 Installation av reservoarer, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster, 65110000 Vattendistribution, 65120000 Drift av vattenreningsanläggning, 65130000 Drift av vattenförsörjningsanläggning, 65200000 Gasdistribution och tillhörande tjänster, 65210000 Gasdistribution, 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen