443349-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal support och utveckling av programvaran QlikView
Referensnummer: 18/32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande delar av BI-verktyget (Business Intelligence)QlikView:
— Support
— Utveckling och eventuell uppgradering
— Licens- och användaradministration
— Utbildning
Beställaren kan inte garantera någon volym då uppdragen kan variera. Beställaren beräknar uppskattad volym till cirka 100 till 200 timmar per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen