443351-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Dörrlås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala lås
Referensnummer: UH-2023-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521110 Dörrlås
II.1.4.
Kort beskrivning
Omsorgs- och socialförvaltningen har i uppdrag att påbörja införande av digitala lås inom hemtjänst under 2023. Inom hemtjänsten hanteras dagligen ett stort antal nycklar, förutom att hanteringen är opraktiskt och tar personaltid i anspråk, innebär den också en viss säkerhetsrisk då nycklar kan tappas bort. Den som har hemtjänst eller trygghetslarm måste idag lämna minst en uppsättning nycklar till hemtjänsten och en till nattpatrullen.
Ur individens perspektiv kan den nuvarande hanteringen upplevas som otrygg och omständligt. För medarbetarna kan digital nyckelhantering bidra till att antalet delade turer minska vilket skapar bättre förutsättningar för personalen att återhämta sig mellan sina arbetspass. Digital nyckelhantering möjliggör även för effektivare larmutryckning och minskade körningar vilket också kan bidra till att minska stressen för personalen.
I Lidingö stad tillämpas Lagen om valfrihetssystem vilket innebär att privata aktörer kan ansöka om att få utföra hemtjänst. Staden har i dagsläget fem (5) privata utförare av hemtjänst och utöver dessa har staden hemtjänst som drivs i egen regi.
Stadens kunder som har beviljats hemtjänstinsatser kan själv välja vilken utförare som kunderna vill ha insatserna utförda av.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521110 Dörrlås, 44521100 Lås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Staden avser att införa ett digitalt låssystem (för både fastighetsportar, dörrar till bostäder, allmänna utrymmen såsom tvättstuga, soprum m.m.) med tillhörande behörighetssystem och eventuella möjligheter till ytterligare funktioner.
Köp av digitala lås (inkl.service och support). Detta innebär att staden kommer att äga de låsenheter som avropas genom avtalet.Tillhörande behörighetssystem
Staden har som ambition att från avtalet avropa en omfattning lås för både bostadsdörr, port/entré samt allmänna utrymmen som motsvarar samtliga personer som har beviljad hemtjänst. Ytterligare verksamheter (inom staden) kan ha behov av digitala lås i framtiden. Dessa verksamheter ska kunna beställa digitala lås från avtalet.
Införandet planeras starta 2023 och berör cirka 960 kunder