44351-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Hissinstallationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal hissar, installation, projektering och service
Referensnummer: FB 2022/1230-2.3.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45313100 Hissinstallationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Ramavtal Hissar, installation, projektering och service.
AB Familjebostäder har som mål att starta upp byggnationer av cirka 200 - 400 lägenheter per år. Vilket kan förändras över tid kopplat till nya ägardirektiv. Målet med upphandlingen är att AB Familjebostäder ska ha möjlighet att avropa personhissar till nyproducerade flerbostadshus via ramavtal.
Eventuella myndighetsbeslut och förändring av produktionsvolym kan komma att påverka antalet byggstarter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42416100 Hissar, 42416300 Hissverk, 42419510 Hissdelar, 45313100 Hissinstallationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen