44352-2022 - ResultatSverige-Ludvika: Databastjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rättsdatabas
Referensnummer: GNU 2021/122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en kommungemensam licens för en rättsdatabas som syftar till att ge tillgång till en webbaserad och kommunövergripande juridisk nyhets- och rättsdatabastjänst för samtliga befintliga och potentiella användare. I uppdraget ingår även besvarande av frågor, introduktionsutbildningar och support.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72320000 Databastjänster, 48810000 Informationssystem, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79100000 Juridiska tjänster, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar en kommungemensam licens för en rättsdatabas för Falu, Borlänge, Avesta, Ludvika och Säter kommun.