443528-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nationell upphandling av avfallshantering
Referensnummer: A373.772/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering - FC02
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avfallshantering innebär hämtning, transport och hantering av polisens avfall. Det innebär även ett proaktivt samarbete mellan polisen och leverantören.
En målbild är att leverantören, förutom att leverera i enlighet med avtalet och dess bilagor, ska ansvara för en effektiv och funktionsanpassad avfallshantering som bidrar till att sänka kostnaderna för insamling och behandling av verksamhetsavfall och farligt avfall samt uppfylla av polisen ställda miljömål.
Leverantören ska arbeta proaktivt och säkerställa en fortlöpande dialog om utvecklingsarbeten såsom kvalitet och uppföljningsrutiner.
Målet är att teckna avtal med en stabil leverantör som förser verksamheten med giltiga avtal för efterfrågade varor och tjänster, att utförandet av tjänsten sker med hög kvalitet, konkurrenskraftigt pris och bidrar till polisens positiva miljöarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 550 000 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avfallshantering innebär hämtning, transport och hantering av polisens avfall. Det innebär även ett proaktivt samarbete mellan polisen och leverantören. En målbild är att leverantören, förutom att leverera i enlighet med avtalet och dess bilagor, ska ansvara för en effektiv och funktionsanpassad avfallshantering som bidrar till att sänka kostnaderna för insamling och behandling av verksamhetsavfall och farligt avfall samt uppfylla av polisen ställda miljömål. Leverantören ska arbeta proaktivt och säkerställa en fortlöpande dialog om utvecklingsarbeten såsom kvalitet och uppföljningsrutiner.