443534-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetstjänster för VA SYD.
Referensnummer: 17/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VA SYD är en regional VA-organisation som verkar i Sydvästra Skåne.
Våra medlemskommuner är Burlöv, Eslöv, Lund och Malmö.
VA SYD:s verksamhet består av 4 områden:
— Tillhandahålla dricksvatten,
— Ta hand om avloppsvatten,
— Ta hand om dagvatten,
— Ta hand om hushållsavfall.
VA SYD ämnar handla upp säkerhetstjänster i form av rondering, larmutryckning, larmmottagning, bevakning av enskild person för dennes skydd, larmcentralstjänster samt övriga säkerhetstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen