443539-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: D.nr:2018/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av resebyråtjänster omfattar heltäckande resebyråservice för tjänsteresor inom Sverige och utomlands. Möjlighet att boka flyg-, tåg- och bussresor, anslutningstransporter, hyra av fordon, hotellrum och konferensarrangemang med mera ska kunna erbjudas. Det ska vara fritt för respektive beställare att utnyttja avtal eller boka resan/boendet själva.
Upphandlingen genomförs av VästUpp, en upphandlingssamordning i västsverige bestående av 9 kommuner samt deras bolag och förbund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63512000 Försäljning av färdbiljetter och förmedling av paketresor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar heltäckande resebyråservice för tjänsteresor inom Sverige och utomlands i enlighet med bifogad kravspecifikation. Det innebär bland annat:
Bokning av flyg-, tåg-, buss- och båtresor, både inrikes och utrikes
Bokning av anslutningstransport till flygplats/tåg-/busstation/hamn, både inrikes och utrikes
Bokning av hyra av fordon, både inrikes och utrikes
Bokning av hotellrum, både inrikes och utrikes
Visum ansökan
Självbokningssystem (online)
Avtalet ska användas när beställaren anser att det behövs, det vill säga att har beställaren kapacitet att boka egen biljett, resa eller dylikt ska detta inte ses som ett avtalsbrott. Regionen runt biljetter från Västtrafik och busstrafik som utgår från medverkande kommuner är undantaget och ingår inte i denna upphandling då kommunerna har andra lösningar för dessa.