443540-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstransporter, Bad- och utflyktsbussar ny
Referensnummer: 18150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser busstransporter med bussar från högst 22 passagerare till högts 53 passagerare.
För elever i grundskolan är det i första hand badskjutsar tur och retur från skola till badhus (Navet) som efterfrågas.Badskjutsar är schemalagda, nya scheman skickas ut innan varje terminsstart.
Resor föranledda av skolornas aktiviteter t.ex. resor till utbildning i andra skolor inom Umeå kommun, utflykter, skolresor och vid evakueringar när det sker ombyggnader av skolor.
Uppdraget består även av andra resor beställda av verksamheter inom kommunen och övriga medverkande i upphandlingen som t.ex. vid konferenser, informationsdagar eller liknande och det kan vara resor över dagen eller resor med övernattningar.
Vid badskjutsar skall avlämning ske 10 minuter före badtid, hämtning skall ske 20 minuter efter badtid. Schema bifogas.
Bussar som ska användas i uppdraget skall vara anpassade för uppdragets utförande och inte vara större fordon än resan kräver.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen