443551-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjurssanering
Referensnummer: 22/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende en heltäckande skadedjursförsäkring till en fast årspremie (ett s.k "Fullserviceavtal") samt även tilläggstjänster i enlighet med förutsättningarna i upphandlingsdokumenten.
Skadedjursförsäkring avser skadedjurssanering, sanering efter skada genom sent upptäckt dödsfall och skada på byggnad efter husbock- och hästmyreangrepp.
I tjänsten ska det ingå upp till fyra (4) betesstationer per fastighet. Ytterligare betesstationer är möjliga att avropa som tilläggstjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar, 90920000 Sanering av anläggningar, 90921000 Desinficering och utrotning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet ska omfatta samtliga av stadens egna ägda byggnader inklusive tomtmark som ingår i fastigheterna (ägda och inhyrda lokaler, bostadsrätter och hyresrätter) samt angränsande gatumark. Vidare ska parkmark, kommunala lekplatser samt Idrottsanläggningar, avloppsreningsverk, avfalls- och återvinningsanläggningar, vattenverk och pumpstationer, VA-ledningar, sanering för livsmedelshanterande kommunal verksamhet såsom skolkök och förskolekök ingå i ramavtalet.
Staden har för avsikt att styra inköpen mot detta ramavtal. Detta ramavtal innebär emellertid ingen exklusiv rätt för Leverantören att tillhandahålla de varor/tjänster som finns på avtalet.
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet eller att det undertecknade anbudet hålls tillgänglig hos anbudsgivaren och uppvisas på begäran.