Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gogglar för mörkerseende
Referensnummer: 19-03506
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38632000 Glasögon för användning på natten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för inköp av gogglar för mörkerseende. Gogglarna ska minst uppfylla FOM 1800 eller motsvarande. Sjöfartsverket kommer även att ingå serviceavtal för gogglarna.
Upphandlingsföremål
Upphandlingen avser upphandling av ramavtal för avrop av gogglar för mörkerseende (vit fosfor) samt avtal för service av inköpta googlar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38630000 Astronomiska och optiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen