443630-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skövde: Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter Axevalla hästcentrum
Referensnummer: 2018-00318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av totalentreprenad bygg- och anläggningsentreprenaden för nyetablering av Axevalla hästcentrum.
Projektet omfattar 7 ha mark som skall i iordningställas för ett nytt utbildningscentrum med inriktning för Naturbruksförvaltningen. 11 byggnader skall uppföras på tomten/marken och därtill erfordliga hagar/skötselytor/övningsytor med mera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren, 45213240 Byggnation av lantbruksbyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen