Tillväxtverket avser att upphandla datainsamling av turistresor under 2023 med hjälp av webbenkät. Undersökningen ”Svenskars resande” är en urvalsundersökning som riktar sig till den svenska befolkning (14–74 år) och mäter antal resor, nätter och utgifter för turistresor inom Sverige och utomlands.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79310000 Marknadsundersökningar, 79311000 Undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska använda sig att ett obundet slumpmässigt urval (”OSU”) som tillhandahålls av Tillväxtverket. Rampopulationen är personer folkbokförda i Sverige per 2022-12-31, födda 1 januari 1949 till och med 31 december 2008. Avtalet löper ett år med möjlig förlängning i ytterligare tre år.