44365-2018 - ResultatSverige-Örebro: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala mötesplatser
Referensnummer: Ks 1482/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun ser en möjlighet i att skapa en digital mötesplats dit alla oavsett bakgrund kan komma för att använda och utvecklas med stöd av digitalteknik samt få den handledning man behöver oavsett kön, ålder, socioekonomisk status eller etnicitet.
Vi vill utveckla ungdomars digitala kreativa färdigheter, stärka deras tro på sig själva samt skapa goda förutsättningar för dem att hitta ut på en allt mer digitaliserad arbetsmarknad.
Örebro kommun söker en leverantör med resurs för projektledning och implementation av ovan beskrivna koncept. För mer information se upphandlingsdokumenten.
Uppdraget uppskattas ligga på 80-100 % beläggning år 1 och 30-50 % år 2 med möjlighet till utökning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande stöd kring digitala mötesplatser för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndighet.
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, organisationsnummer 212000-1967. För mer information, se www.orebro.se.
Upphandlingens omfattning.
Bakgrund.
Det naturliga skapandet som funnits i tidigare generationer och som fångat upp många ungdomar med olika bakgrund har idag till stor del ersatts av ett digitalt skapande. Ingången till den världen har hittills varit lång och ganska krånglig. Den digitaliseringsförändring som samhället nu genomgår har dock förändrat dessa möjligheter och tillgängligheten är idag mycket enklare och större.
Örebro kommun ser därför en möjlighet i att skapa en digital mötesplats dit alla oavsett bakgrund kan komma för att använda och utvecklas med stöd av digitalteknik samt få den handledning man behöver oavsett kön, ålder, socioekonomisk status eller etnicitet.
Detta vill Örebro kommun åstadkomma:
Vad Örebro kommun vill skapa:
Ett uppsatt koncept av en digital fritidsgård/mötesplats med öppen pedagogisk verksamhet inom digital kommunikation, digitalt skapande och digitalt fysiskt skapande.
Verksamheten är tänkt att vara en fysisk verksamhet förberedd för 7 dagars öppethållande för ungdomar i åldern 10–25 år i ett socioekonomiskt utsatt område.
Undervisning ska bedrivas inom digital kommunikation såsom bloggande, youtubande, podcasting men även inom digital produktion såsom programmering, spelutveckling, skapande av virtuella miljöer, 3d-konstruktion, robotik, musikproduktion, videoproduktion samt elektronikkonstruktion.
Örebro kommun önskar att verksamheten ska kunna bli en mötesplats där:
— Människor kan växa i sitt digitala kunnande och i sin digitala självbild,
— Människor kan möta en passionerad och lustfylld väg fram till digitala kunskaper på avancerad nivå som stärker individens egen självkänsla och dess förmåga att skapa värde för andra och på så vis kan vara vägen till arbete.
Detta projekt innebär ett grundarbete för ett eventuellt kompletterande sätt att hantera ungdomars behov inom deras digitala omvärld. Potentialen för projektet är stor och möjligheten finns sedan att sprida detta på fler mötesplatser i Örebro kommun.
Uppdraget.
Örebro kommun söker en leverantör med resurs för projektledning och implementation av ovan beskrivna koncept i en verksamhet i Vivalla med trolig utvidgning till verksamhet i fler områden i Örebro. I uppdraget ingår:
Leda projektet.
Införskaffa och möblera upp lokaler.
Sätta upp en fungerande IT-miljö för verksamheten.
Arbeta fram utbud och kursplaner.
Ansvara för det pedagogiska upplägget.
Leda personal.
Ta fram IT-stöd för kursverksamhet.
Uppdraget kräver att resursen:
Är driven.
Är orädd.
Är framåtsyftande.
Har god förmåga att känna av organisationen och dess behov.
Är kommunikativ.
Har goda ledaregenskaper.
Är kreativ och innovativ.
Har goda kontaktytor inom näringslivet.
Ingen volym kan garanteras under avtalstiden.