Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Familjen 2 totalentreprenad avseende nyproduktion av flerbostadshus
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Svenska Bostäder inbjuder till anbudslämning i entreprenadprojektet Familjen 2.
AB Svenska Bostäder avser bygga 87 studentbostäder och en förskola på fyra avdelningar på fastigheten Familjen 2 i Östberga, Stockholm.
Projektet består av en huvudbyggnad, markarbeten som bl.a. omfattar förskolegård samt en förlängning av angöringsgatan Kinnaredsgränd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen