443700-2021 - ResultatSverige-Höganäs: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NYBYGGNAD LSS OCH STUDENTBOENDE, KOLONIEN 1, HÖGANÄS
Referensnummer: 21/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Höganäshem har för avsikt att förtäta fastigheten Kolonien 1 genom att bygga ett flerbostadshus i två plan med 37 lägenheter (12 LSS-lägenheter och 25 studentlägenheter). Entreprenaden omfattar nyproduktion av detta flerbostadshus. Till entreprenaden hör även markarbeten och miljöhus i anslutning till det nya flerbostadshuset.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45215213 Byggnation av vårdhem, 45215214 Byggnation av hem, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen