443816-2021 - ResultatSverige-Sävsjö: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörviks skola
Referensnummer: 21/038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Sävsjö kommuner avser att upphandla nybyggnad av grundskola med tillagningskök i Rörvik samt rivning av befintlig skola.
Skolan ska byggas i två våningar enligt framtagna A-ritningar för F-9 med ca 250 elever samt tillagningskök för 400 portioner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering
Upphandlingen avser nybyggnad av grundskola med tillagningskök i Rörvik.Skolan ska byggas i två våningar enligt framtagna A-ritningar för F-9 med ca 250 elever samt tillagningskök för 400 portioner.
Skolan ska byggas framför befintlig skola där verksamhet pågår under hela byggtiden. Befintlig skola behöver tillträde till entréer, skolgård/parkering på baksidan, varuintag, snöröjning m.m. Befintlig skola ska rivas efter färdigställande av den nya. Skyddsrum i källare på befintlig skola är avvecklad. Skolgård/utemiljö iordningsställs i etapper.Etapp 1: Nybyggnation skola – tillfälliga åtgärder för att hålla befintlig skola i drift, rivning elevhus, och lusthus, nybyggnation skola, komplementbyggnader, iordningsställande av utemiljö på södra sidan (framför nybyggnation skola, mot Nygatan).Etapp 2: Rivning skola – rivning av den gamla befintliga skolan.Etapp 3: Utemiljö baksida – nybyggnation komplementbyggnad, iordningsställande av utemiljö på norra sidan, bakom nybyggnation skola.Viktigt med noggrann avgränsning av arbetsområde, etappindelning, skyddsavstånd, räddningsväg mm.Skolan ska uppfylla krav enligt Miljöbyggnad Silver 3.0 (utan certifiering).
Upphandlingens omfattning, förutsättningar, villkor och krav framgår av Upphandlingsdokumenten (förfrågningsunderlaget) i sin helhet, denna inbjudan, bifogade dokument och dokument i iBinder (pärmen). Förteckning över förfrågningsunderlaget finns under punkt AFB.22 i Administrativa Föreskrifter. För entreprenaden gäller ID06.
I vissa av nedanstående rubriker anges inom parentes AF-koder. Text under dessa koder ersätter kod som normalt skulle återfinnas i bilagda Administrativa Föreskrifter eller utgör kompletteringar till densamma. Vid motstridiga uppgifter gäller uppgifterna i denna "Inbjudan att lämna anbud".